המעבדה לאקולוגיה של צמחים

המעבדה חוקרת מערכי השפעות בין צמחים לסביבתם - תגובה לשינויים סביבתיים, שינוי תנאי הסביבה ושימוש בצמחים למטרות מיטיבות בסביבות שונות

המעבדה לאקולוגיה של צמחים

המעבדה לאקולוגיה של צמחים נוסדה על ידי ד"ר מיכל גרוטמן, חוקרת אקולוגיה ואבולוציה של צמחים.

 

אחת התוצאות של הגלובליזציה היא מינים של בעלי חיים וצמחים פולשים, שעוברים מיבשת ליבשת ומשפיעים לרעה על האוכלוסייה המקומית. בתל אביב למשל אנחנו רואים היום את המיינה ההודית והדררה הירוקה הרבה יותר מאשר את הציפורים המקומיות. ד"ר מיכל גרונטמן עוקבת אחר תופעה דומה ומזיקה בעולם הצומח, ומתמקדת במחקרה בצמחייה שגדלה על החוף.
 
"כ-40% ממיני הצמחים האנדמיים בישראל צומחים בחולות מישור החוף. רבים מהם נדירים או מצויים בסכנת הכחדה ואיתם בעלי החיים המתקיימים סביבם. אני רוצה לגלות מה ההשפעה של הצמחים הפולשים על חברות הצומח ומה הן התכונות שמאפיינות אותם, כדי להבין כיצד ניתן יהיה להתמודד איתם בעתיד".
 
כיאה לחוקרת צמחים, חדרה של ד"ר גרונטמן הוא ג'ונגל אורבני בהתהוות. בין השאר אפשר למצוא על שולחנה "שורשים של חרדל לבן, שאנחנו רוצים לבדוק האם הם אוגרים בתוכם מתכות כבדות, כדי להשתמש בהם בהמשך לתהליך שנקרא פיטורמדיאציה, שזה ניקוי קרקעות מזוהמות באמצעות צמחים. אספנו גם זרעים שלהם, ואחר כך נוכל להשתמש גם בהם בניסוי".

 

 ד"ר מיכל גרונטמן

 
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive