קורס פרויקטים בחקר הסביבה

קורס פרויקטים בחקר הסביבה
סיור במטע התמרים של קיבוץ עין-גדי, שננטש בשל תופעת ה"בולענים", צילום: פרופ' אביטל גזית
חוברות קורס פרויקטים

בסיומו של כל קורס פרויקטים בחקר הסביבה, נערכת חוברת קורס המכילה את כל הפרויקטים של קבוצות התלמידים.


​אנו מזמינים אתכם לעיין בחוברות: 

 

תשע"ח: מזון, קיימות וסביבה 

תשע"ז: דיג בים התיכון - מפרנסה למשבר

תשע"ג: האדם והים

תשע"ב: ניצול יעיל של מים בתנאי מחסור

תשע"א: שטחים פתוחים

תש"ע: טיפול בפסולת

תשס"ט: זיהום אוויר בישראל

תשס"ח: משק המים בישראל ו"מובל השלום"

תשס"ז: זיהום ושיקום נחל הקישון ונושא התחרות על המים כפי שבא לידי ביטוי בנאות המדבר עין גדי

 

קורס פרויקטים בחקר הסביבה הינו קורס ייעודי של התוכנית לתואר שני עם תזה. הקורס משמש  כציר המרכזי עליו נשענת ליבת קורסי החובה של התלמידים בתוכנית. הוא מאפשר לתלמידים הבאים מדיסציפלינות שונות להתנסות תוך שיתוף פעולה פורה ומפרה, בחקר בעיות סביבה, כל אחד מנקודות מבטו הוא ומקנה יסודות לתכנון ולכתיבת מחקר. 

 

בכל שנה, הקורס עוסק בנושא מרכזי אחר בתחום הסביבה בישראל, ומציגו ממספר היבטים עיקריים. כל שנה נבחר ע"י צוות הקורס, מנחה הקורס ועוזרי הוראה, נושא מרכזי. חלקו הראשון של הסמסטר מוקדש להרצאות של מומחים בנושאים שונים הקשורים לנושא המרכזי. מטרת הרצאות אלו להציג לתלמידים את הידע הדרוש להכרת הנושא ולסקור נקודות מבט שונות על הסביבה בישראל באותו נושא. כמו-כן, יתקיים סיור במסגרת קורס הסיורים שנושאו יהיה קשור לנושא המרכזי באותה שנה. חלקו השני של הקורס יוקדש להכנת הצעת מחקר ע"י התלמידים, בקבוצות. 

 

מטרת הקורס היא התנסות מחקרית (וירטואלית) בנושא סביבה נבחר. תלמידי הקורס יבחנו סוגיות בעלות השלכות סביבתיות בהקשרים נבחרים - אקולוגיים, חברתיים, כלכליים ומשפטיים תוך הצגת היבטים וגישות מחקר שונות. מעבר למידע הסביבתי שיקנה הקורס הוא צפוי להעשיר את ניסיון התלמידים בהיבטים שיסייעו בקידום מחקרם האישי. 

 

עבודת התלמידים עשית בקבוצות (כשלושה תלמידים בקבוצה). כל קבוצה עוסקת בהיבט נבחר בו יציגו הרקע, פערי ידע ודרכים לסגירת פערי הידע באמצעות מחקר. בהקשר זה יוצגו מטרות ושיטות מחקר. התלמידים יכינו תוכנית מחקר להיבטים נבחרים של הנושאים הנבחרים מתוך קריאה של חומר קיים, ראיונות והתייעצות עם מומחים ויציגו אותם במסגרת הקורס (בכתב ובע"פ). אסיסטנטים של הקורס יסייעו לתלמידים בהכנת הפרוייקט. לתלמידים ניתנת יד חופשית להסתייע בכל מומחה שיבחרו ואף להסתייע במנחים האישיים.

 

בסיום הקורס מתקיים כנס מסכם ובו יציגו התלמידים את עבודותיהם. בנוסף להצגה בע"פ, תוך שימוש במצגת ואמצעי הוראה אחרים, יגישו התלמידים סיכום כתוב של עבודתם בהתאם למתכונת הנדרשת. 

 

 

פרטים נוספים על התכנית

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>