בניין פורטר

בניין החוג ללימודי הסביבה
מבט מהצד המערבי, מאי 2014 צילום: יוסף כהן

בניין החוג ללימודי הסביבה ע"ש פורטר תוכנן ונבנה בשיטות של אדריכלות אקולוגית ובנייה ירוקה, תוך שימוש במקורות מתחדשים וממוחזרים ותוך השתלבות בסביבה והמנעות מפגיעה בה, למרות נוכחותו הבולטת מעל נתיבי איילון.

 

הבניין נבנה מחוץ לקמפוס האוניברסיטה, כשהוא משקיף למעשה על מרחב המחקר שלו - הסביבה הטבעית והעירונית. הוא נבנה במיקום שבו היו בעבר מגרש חניה ומצבור פסולת בניין ומדגים לכן במעשה כיצד ניתן לשקם ולשפר את המרחב העירוני, בשילוב עם הסביבה הטבעית.

 

הבנין משלב טכנולוגיות סביבתיות מתקדמות לחסכון באנרגיה ובמים, והינו הבניין הירוק הראשון בקמפוס של אוניברסיטת תל אביב. הבניין ממוקם בגבולו המזרחי של הקמפוס, מדרום לגן הזואולוגי וסמוך לכניסה המרכזית לאוניברסיטה מנתיבי איילון.

בניין זה הינו המבנה הראשון בישראל שזכה לדירוג היוקרתי והגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה - LEED Platinum בציון 92, אחד מ-20 הבניינים עם ציון הרמה הגבוהה ביותר בעולם של בנייה ירוקה בשנת 2014, וכן לדירוג הגבוה ביותר של התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281 - בדרגת יהלום.

 

אדריכלי ומהנדסי הבניין זכו במקום הראשון בקטגוריית הקיימות של פרסי המצויינות AEC Excellence Awards לשנת 2017, בתחרות העולמית של Autodesk University בה השתתפו 150 פרוייקטים ארכיטקטוניים מכל רחבי העולם.

 

הבניין כולל כיתות הוראה, אולמות, משרדים, אטריום עם חלל לתצוגות ולתערוכות, אודיטוריום, גינה ובה אגנים ביולוגיים לטיפול ולמיחזור מים אפורים, גג ירוק וקפיטריה.  החללים הנעימים משמשים מקום מפגש לסטודנטים ולחוקרים, וכן  לנציגי ממשל, תעשייה וארגונים סביבתיים המעורבים בפעילויות בית הספר.
 
 
בנוסף לייעודו האקדמי, כמשכנו של בית ספר פורטר, מהווה הבניין במה חינוכית ונגישה לקהל הרחב בכל הנוגע לבנייה ירוקה וחקר הסביבה. מתקיימים בו סיורים, ומבקרי הבניין נחשפים לאופן פעולתן של המערכות הסביבתיות המותקנות בו, ביניהן מערכת מיזוג אוויר המבוססת על אנרגיה סולרית ותרמית, טכנולוגיות מתקדמות לתכנון ביו-אקלימי ("תכנון פסיבי") ומערכות מדידה ובקרה. בין הבניין לתחנת הרכבת של האוניברסיטה תוקם טיילת מדע, ובה תצוגות סביבתיות שמהוות חלק מהסיור בבניין.
 
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive