דבר ראש בית הספר

פרופ' קולין פרייס

להבדיל מאוניברסיטאות שבחרו לשלב את התחום הסביבתי במחלקה או בפקולטה קיימת, אוניברסיטת תל-אביב וקרן פורטר החליטו עם ייסוד בית הספר להקים גוף חדש ועצמאי. בכך הלכה האוניברסיטה בעקבות כמה מהאוניברסיטאות המובילות בעולם. זה הדגם שהנחה את הקמת ה-Center for the Environment  בהרווארד, The Earth Institute באוניברסיטת קולומביה, ה-Environmental Change Institute באוקספורד ועוד. המשמעות, שעליה אני מברך, היא בית-ספר עצמאי שאינו שייך לאחת מתשע הפקולטות הקיימות באוניברסיטה, אך משתף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים בקמפוס.

 

אני מאמין שהמודל הרב-תחומי הזה הוא הנכון בגלל התאמתו למאפיינים האוניברסליים של שאלות סביבה. מצד אחד, התערבויות בשאלות סביבה לצורך שיקום, תיקון נזקים, הבראה ותכנון בריא יותר לעתיד דורשות  פתרונות טכנולוגיים, חדשנות ויכולת המצאה. במקביל, התערבויות כאלו דורשות הבנה עמוקה של ההקשרים החברתיים, הכלכליים והפוליטיים שברקע. להשגת השילוב הזה דרוש מרכז עצמאי ונפרד, שמהווה מוקד למפגש ולשיתוף פעולה בין חוקרים מתחומים שונים. בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר מחויב לעיקרון הבינתחומיות בכל ההיבטים של פעילותו, וכראש בית הספר אני מתכוון להמשיך במגמה הזאת, ואף לחזק אותה.

המעבר לבניין הוא צומת חשוב ביותר בתולדות בית הספר. מדובר בבניין האקולוגי המתקדם ביותר במדינה, והוא ימצב את בית הספר  כבעליו של נכס ייחודי באקדמיה הישראלית. היתרונות רבים ומגוונים: הסטודנטים שלנו ילמדו בכיתות חדישות, המילה האחרונה בבניה ירוקה, ומתקני המבנה יאפשרו פעילות מחקרית ענפה, וימשכו אלינו חוקרים מכל קצוות האוניברסיטה, ואולי אף מארגונים חיצוניים. יחד עם זאת, אל לנו להיתפס לתחושה שהגענו אל המנוחה והנחלה. להפך - הבניין החדש מציב בפנינו אתגרים רבים, והמעבר חייב להוות זרז ותמריץ להמשך פעילותנו. עלינו להפוך את בית הספר ואת משכנו הייחודי ללבה הפועם של פעילות סביבתית אמיתית – אקדמית, מחקרית וגם ציבורית. מתוך ביתנו החדש, ובאמצעות אנשי הסגל האקדמי הבכיר שאנו מקווים לקלוט בשנים הבאות בבית הספר, בשיתוף עם הפקולטות הקיימות, נבקש  להשפיע על עיצוב האוניברסיטה, לתרום לגיבוש מדיניות סביבתית שאפתנית של ממשלת ישראל, לשפר תהליכי ייצור בתעשייה, ולפתח את האחריות הסביבתית של חברות ותאגידים. לבית ספר פורטר ולביתו המיוחד יש ייעוד ומשימה: להוביל את התחום הסביבתי בישראל בנתיבים פורצי דרך, ולהביאו להישגים חדשים שלא ידענו מעולם.

 

פרופ' קולין פרייס

ראש בית הספר

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
Developed by
Design by
Basch Interactive