דבר ראש החוג

פרופ׳ אלכסנדר גולברג
פרופ׳ אלכסנדר גולברג

שלום רב וברוכים הבאים לחוג ללימודי הסביבה,

 

מאז הקמתו לפי שני עשורים, החוג ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב מוביל בתחום המחקר וההוראה בנושא הסביבה והקיימות בגישה בינתחומית. פעילות החוג ידועה בארץ ובעולם בזכות מחקר פורץ דרך, הוראה רב תחומית ומעורבות חברתית שמטרתה להגיע לכל הרבדים של החברה ברחבי העולם.

 

נושאי הסביבה קרובים ללבו של כל אחד ואחת מאתנו, ולכולנו יש אחראיות אישית על הסביבה בה אנחנו חיים. הנושאים הסביבתיים הם על-פוליטיים ועל-מפלגתיים, והם מגשרים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית, ולכן לחוג יש תפקיד קריטי ליצר בסיס ידע שיאפשר קיום בר-קיימא בישראל ומחוצה לה. חשוב לנו לשאול שאלות מסקרנות וביקורתיות, ולהשקיע את מירב המשאבים כדי לאסוף נתונים שעל בסיסם תיוצרנה תובנות חדשות שתתמוכנה בפיתוח ובקיום בר קיימא.

 

סגל החוג ללימודי הסביבה מתמקד, באמצעות מחקר והוראה, באתגרים הסביבתיים שקשורים להבנת ההשפעות של שינויי האקלים ובפיתוח שיטות להתמודדות עם מגוון בעיות שקשורות לניצול בלתי מוגבל של משאבי טבע כמו קרקע, מים, פלסטיק ומקורות אנרגיה מאובנים. אנו חוקרים כיצד ניתן לצמצם את ההשפעות השליליות של הפיתוח, כמו פסולת והיעלמות זנים של צמחים ובעלי חיים, ללא פגיעה בגישה הוגנת למזון, מים, אנרגיה, תחבורה, דיור ורפואה. באמצעות מחקר והוראה, אנו לומדים לשאול שאלות אתיות וביקורתיות על מהותו של  קיום בר קיימא, ומפתחים שיטות מדידה וטכנולוגיות שיתרמו לו. צוות המחקר של החוג הקים מעבדות חדשניות וייחודיות בתחום אקולוגיה תעשייתית, מערכות מזון, ננו טכנולוגיה סביבתית, עירוניות, אקולוגיה ואבולוציה של צמחים, מחלות זיהומיות, אתיקה סביבתית וביו-הנדסה סביבתית.

 

הסטודנטים של החוג מגיעים מרקע אקדמי ומקצועי מגוון. הם באים אלינו כדי לרכוש ידע רחב בתחומי הסביבה והקיימות, , וכדי ליישם את הכלים שרכשו במהלך לימודיהם, במסגרת מקום העבודה שלהם  בתעשייה, במגזר השלישי, במשרדי הממשלה והרשויות המקומיות ובבאקדמיה.

 

כדי להקנות את הכלים הדרושים להבנת קיימות וסביבה וליישומן, העמדנו לרשותכם צוות הוראה מיוחד, שמורכב מחוקרים וממומחים בעלי ידע וניסיון רב בעשייה הסביבתית.

 

החוג מציע מגוון אפשרויות לימוד לתארים מתקדמים, החל בתואר שני עם תזה, דרך תואר שני ללא תזה, תואר שני בינלאומי ומקוצר (שנה אחת בלבד) ללא תזה, ותואר שלישי. אנו גם מזמינים אתכם להשתתף בתוכנית מתמחי פורטר שבמסגרתה תקבלו הזדמנות להתמחות בתעשייה, ברשויות מקומיות ובארגוניים סביבתיים, ואף לקבל מאתנו מלגת התמחות.

 

צוות החוג שלנו מסור ומקצועי, ואנו חורטים על דגלנו את חשיבותן של איכות השירות ושל הנגשת  התכנים שנלמדים ונחקרים בנושאי הסביבה ברחבי העולם.

 

אני מזמין אתכם להצטרף לקהילה שלנו ומאחל לכולכם הצלחה רבה בלימודים.

 

 

פרופ׳ אלכסנדר גולברג

ראש החוג ללימודי הסביבה

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>