תחרות אדריכלים לתכנון הבניין

דגם קבוצת אקסלרוד-גרובמן אדריכלים עם חן אדריכלים ואדריכל יוסי קורי (סטודיו גאוטקטורה)
תחרות בינלאומית

בשנת 2003 נערכה תחרות אדריכלית ראשונה לתכנון הבניין הירוק, שפנתה לאדריכלים בינלאומיים להגיש הצעות שישקפו את האופי הבינתחומי של בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר. שש הצעות הוגשו לתחרות, כולן על ידי אדריכלים בינלאומיים מן השורה הראשונה.
בשלב הראשון, ועדה טכנית שהורכבו ממומחים למים, אנרגיה, אקוסטיקה, נוף ותחומים מרכזיים אחרים, המליצה לבחון את הצעותיהם של Ken Yeang, Troppo, Enrique Brown והם הוזמנו להגיש הצעה מפורטת. 

 

כדי לבחור באדריכלים המתאימים לפרויקט הייחודי של תכנון הבניין הירוק, הכריז בית ספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר על תחרות אדריכלים, במטרה לעורר מודעות לבנייה ירוקה בקרב אנשי המקצוע בארץ ולעודד אדריכלים ויועצים להיכנס לתחום ולהכיר את עקרונות הבנייה הירוקה.

לתחרות, שהחלה בחודש מרץ 2008, ניגשו כ-40 קבוצות, שכללו משרדי אדריכלים מובילים מישראל ומחו"ל. שבע עלו לשלב הגמר, ואלו הן (בסדר הא"ב):

  • אקסלרוד-גרובמן אדריכלים עם חן אדריכלים ועם גאוטקטורה (אדריכל יוסי קורי)
  • וינשטיין-ועדיה אדריכלים
  • סיאן אדריכלים עם פרינגל-ריצ'ארדס-שאראט אדריכלים, לונדון
  • סקורקא אדריכלים
  • עדה כרמי מלמד אדריכלים
  • צוקר-שירן אדריכלים עם יפתח הררי אדריכלים
  • קנפו-כלימור אדריכלים

שבע הפיינליסטיות התבקשו להכין מודלים מפורטים של הפרויקט, על פי תפיסתן, ובנובמבר 2008 הוצגו ההצעות  בפני ועדת בחירה, שהורכבה מאנשי מקצוע, נציגים של אוניברסיטת תל אביב, נציגי בית הספר ללימודי הסביבה וקרן פורטר.

הוועדה בחרה בקבוצת אקסלרוד-גרובמן אדריכלים עם חן אדריכלים ואדריכל יוסי קורי (סטודיו גאוטקטורה). כמו כן צוינו לשבח הצעותיהן של שתי קבוצות נוספות: כנפו-קלימור אדריכלים וסיאן אדריכלים עם פרינגל-ריצ'ארדס-שאראט אדריכלים, לונדון.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>