תחרות אדריכלים בינלאומית בשנת 2003

הדמיית הדגם הזוכה בתחרות: טרופו ארכיטקטים (Troppo Architects) אוסטרליה

בשנת 2003 נערכה תחרות אדריכלית ראשונה לתכנון הבניין הירוק, שפנתה לאדריכלים בינלאומיים להגיש הצעות שישקפו את האופי הבינתחומי של בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר. שש הצעות הוגשו לתחרות, כולן על ידי אדריכלים בינלאומיים מן השורה הראשונה, המתמחים בבנייה ירוקה ובתכנון סביבתי:

  1. אנריקה בראון (Enrique Brown), צ'ילה
  2. קן יאנג (Ken Yeang), מלזיה
  3. מריו קוצ'ינלה (Mario Cuccinella Architects), איטליה
  4. פול כץ (Paul Katz), חברת KPF ארה"ב
  5. פיטר הבנר (Peter Hubner), גרמניה
  6. טרופו ארכיטקטים (Troppo Architects) אוסטרליה (Phil Harris & Adrian Welke)

 

בשלב הראשון, ועדה טכנית שהורכבו ממומחים למים, אנרגיה, אקוסטיקה, נוף ותחומים מרכזיים אחרים, המליצה לבחון את הצעותיהם של Ken Yeang, Troppo, Enrique Brown והם הוזמנו להגיש הצעה מפורטת. בשלב השני בחנו את ההצעות נציגי קרן פורטר ונציגי האוניברסיטה, ובשלב האחרון, שהתקיים ב-12 בינואר 2003, חבר מושבעים בראשות האדריכל אולריק פלסנר העריך את שלושת העיצובים ובחר ב-Troppo Architects כזוכים. הצעה זו לבניית הבניין הירוק התאפיינה בחדשנות ובעיצוב מסקרן ונעשה בה שימוש רב בתאים פוטו-וולטאיים הן ליצירת אנרגיה סולארית והן למטרות הצללה. לפי ההצעה, בנוסף על כיתות לימוד, אולמות הרצאות ומרכז מבקרים היו אמורים להיכלל בשטחו הפנימי של הבניין גם עשר מעבדות מתחומי סביבה שונים.                                                                                                                                          

 

אבל, סופן של תכניות אלו היה להיגנז. המצב הכלכלי בעולם, בארץ ובאוניברסיטה לא אפשר להוציא לפועל פרויקט שאפתני שכזה. כאשר חזרה ועלתה על סדר היום )בשנת 2008) האפשרות להקמת בניין שימומן ברובו על-ידי קרן פורטר (בעל היקף מצומם יותר וללא מעבדות בשלב הראשון), הוחלט לערוך תחרות  שתפנה למשרדי אדריכלים בארץ בלבד, במטרה לעורר מודעות לבנייה ירוקה בקרב אנשי המקצוע בארץ ולעודד אדריכלים ויועצים להיכנס לתחום ולהכיר את עקרונות הבנייה הירוקה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>