סמינר חוגי - על פסולת וזהות בדרום - הרגלי הטיפול בפסולת ביתית בזיקה לזהות של קהילות מקומיות

הסמינר החוגי ביום שני ה 8/3 בשעה 15:00.

 

https://us02web.zoom.us/j/87879835716

 

 

08 במרץ 2021, 15:00 
זום 
סמינר חוגי

שם ההרצאה:

על פסולת וזהות בדרום - הרגלי הטיפול בפסולת ביתית בזיקה לזהות של קהילות מקומיות. מקרה הבוחן של קהילות ירוחם ומועצה אזורית רמת הנגב.

 

המרצה: 

עידית אלחסיד, תלמידת מחקר לתואר שלישי בבי"ס פורטר ללימודי סביבה והיחידה לתרבות, אוניברסיטת תל-אביב.

חברה במעבדה לזהות ופעילות סביבתית חברתית באוניברסיטת תל אביב בראשותה של פרופ' רקפת סלע-שפי. המייסדת והבעלים של חברת קומיוניטי סביבה וחברה המנהלת מיזמים חברתיים-סביבתיים בישראל מאז 1999.

מתמחה בתחום פסולת וחברה במגזרים רב תרבותיים. ייסדה וניהלה את המרכז לחינוך סביבתי בחיריה, המוסד החינוכי-סביבתי הגדול בישראל העוסק בקידום תרבות הפסולת. מובילה תהליכי קונספט, אסטרטגיה, הסברה וחינוך בתחומי קיימות וקהילה בכלל ופסולת בפרט.

 

תקציר ההרצאה:

ההרצאה תעסוק בממד התרבותי של העיסוק בפסולת מנקודת המבט של הפרט והקהילה בחיי היומיום. בשנים האחרונות מתקבלת התפיסה כי שינוי בתחום הטיפול בפסולת מחייב תהליכים חברתיים-תרבותיים עמוקים. על רקע זה, המחקר עסק בממד התרבותי-זהותי כממד קריטי להבנת התגייסות הציבור.

עבודת המחקר התייחסה לשתי קהילות נבדלות בדרום הארץ, במבט משווה: במועצה המקומית ירוחם ובמועצה האזורית רמת הנגב. המחקר, המבוסס על 70 ראיונות-עומק עם תושבים ועם בעלי תפקידים, יצא מתפיסת 'ההיגיון הפרקטי', בעקבות פייר בורדייה (Bourdieu, 1990) וממשיכיו, וממושג 'עבודת הזהות', שפותח במסורת המיקרו-סוציולוגיה, בעקבות ארווינג גופמן.

הממצאים מראים שאימוץ ושינוי הרגלים (ביחס לפסולת, כמו בתחומים אחרים) נעוץ בעיקר בממד הסטטוס המקושר לפרקטיקות מסוימות כמסמנות זהות רצויה (ולא בתנאים אובייקטיביים או בשיקולים רציונליים של השקעה ותשואה). ממד סימבולי זה משוקע ביחסי הגומלין בין קבוצות שונות במרחב משותף. בהרצאה יוצגו שני משאבי זהות מרכזיים שהתושבים מייחסים לטיפול בפסולת כאסטרטגיה של תביעת סטטוס ובידול: קישורו לדפוסי טיפוח ותרבותיות; וקישורו לתחושת שייכות חזקה למקום.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive