סיור לימודי איזורי, שנה"ל תשע"ג

קבוצת הסטודנטים במעבר הגבול עם ירדן

מאת: שחר שדה, רכזת אקדמית של הסיור, חוקרת אורחת באוניברסיטת קולומביה ודוקטורנטית בבית הספר ללימודי הסביבה ע" פורטר, יוני 2013

 

הבנת הסכסוך הפוליטי במזרח התיכון אינה משימה קלה. רבים וטובים מהאזור ומהעולם מנסים משך שנים רבות לפענח ולפצח אותו, על מנת להביאו לכדי סיום (לצערנו, בלי הצלחה מרובה עד כה). הוספת מרכיב ה"סביבה" לחידה המזרח תיכונית לא מקלה על העניין, כך למדו בתחילת חודש יוני סטודנטים מה-Earth Institute שבאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, אשר הצטרפו לסטודנטים מבית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר לסיור לימודי משותף וייחודי בנושא "סביבה חוצת גבולות במזרח התיכון". לאחר שביקרו יחד בירדן, בישראל ובחלקים מהגדה המערבית - הבינו הסטודנטים שאין תשובה ברורה, אמת אחת או פתרון פשוט לבעיות הסביבתיות חוצות הגבול, שכן אלו קשורות בטבורן לקונפליקט הפוליטי. 

 

בכל יום בסיור עסקו הסטודנטים בנושאים רבים הקשורים לסביבה ולסכסוך – אלו המהווים בעצמם מקור לסכסוך ואלו המושפעים ישירות מקיומו של הסכסוך הפוליטי כגון משאב המים על נגזרותיו (חלוקת והקצאת מים, טיהור מים, פריסת והפעלת תשתיות מים, התפלת מים, ביוב, שפכים ועוד), שימור הטבע, ניצול יתר של מערכות אקולוגיות, מחצבים, תיירות סביבתית, פיתוח (והשפעותיו הסביבתיות) בתנאי קונפליקט, חקלאות, נושא הפליטים ועוד. 

 

הסטודנטים למדו אודות נושאים אלו מפרספקטיבות שונות במפגשים עם ירדנים, ישראלים ופלסטינים - פעילי איכות סביבה, אנשי ממשל, חוקרים באקדמיה, נציגי ארגונים לא ממשלתיים, תושבים ונציגי קהילות מקומיות, ועוד. מצד אחד, נגלו בפניהם הקשיים וההשפעה המכרעת של הסכסוך על הסביבה, אך מצד שני הוצגו בפניהם גם "איים" של שיתופי פעולה סביבתיים חוצי גבולות בהם מתקיימים מאמצים כנים לקידום השלום. נקודות מבט אלו, גם אם פעמים סותרות זו את זו, ארגו סיפור מורכב ומרתק ופתחו בפני הסטודנטים צוהר להיבט סביבתי של המציאות הפוליטית השוררת באיזורנו, היבט בו מרביתם לא עסקו בעבר.

 

סיור זה היווה חלק משיתוף פעולה רחב שמקודם בימים אלו בין ה-Earth Institute באוניברסיטת קולומביה לבית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>