זיהום אור - הסיכונים המסתתרים מאחורי תאורה בשעות הלילה

זיהום אוויר, זיהום מים - אוקיי, אנו מבינים. אבל מה זה זיהום אור?? והאם ייתכן שהוא נושא סכנה בריאותית ובטחונית גם יחד?

02 ינואר 2020
זיהום אור - הסיכונים המסתתרים מאחורי תאורה בשעות הלילה

במסגרת הסמינר השבועי של החוג ללימודי הסביבה, באודיטוריום שבבניין פורטר, ניתנה הרצאה בנושא של זיהום אור על ידי אביב אבישר, ראש יחידת המחקר במכון דש"א שבמוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט – המרכז הלאומי לחקר המגוון הביולוגי' באוניברסיטת תל אביב. 

 

זיהום אור?? זיהום אוויר וזיהום מים - אנו מבינים. האוויר מזוהם בגלל חלקיקים מרחפים או גזים רעילים. מים יכולים להיות מזוהמים על ידי מגוון חומרים, דטרגנטים, מקורות ביוב וחומרים אורגניים, אבל מה זה זיהום אור?? האם אפשר לזהם אור? והאם ייתכן שאותו זיהום אור מסתורי נושא סכנה בריאותית ובטחונית?

 

לאור השמש יש חשיבות רבה ביותר בטבע. זהו המרכיב הרציף והאמין ביותר במרכיבים הסביבתיים של כדור הארץ לאורך 4.5 מיליארד שנים של התפתחות ושל השתנות תמידית. מחזורי התאורה לאורך היממה ולאורך השנה כולה הפכו למרכיב חשוב בשעון הביולוגי של בעלי חיים וביכולות הניווט והנדידה של ציפורים ושל בעלי חיים אחרים כמו גם בתזמון של אירועים כמו רביית האלמוגים, המתרחשת באופן מתואם להפליא בזכות אותו שעון ביולוגי המבוסס על מחזוריות האור הטבעי. גם בשעון הביולוגי ובפעילות הפיסיולוגית של בני האדם, יש חשיבות רבה למחזוריות אור השמש. מחזורי שינה וערנות, טמפרטורת גוף, קצב מטבוליזם, הפרשת הורמונים - סרוטונין ומלטונין ומנגנונים אחרים, המשפיעים על הפעילות שלנו ועל חוסן המערכת החיסונית של הגוף. מווסתים בעזרת המחזוריות של אור השמש. ואם אנו רוצים להעמיק - על ידי מחזוריות מרכיב האור הכחול בספקטרום של האור הנראה לעין.

 

המשמעות של תהליכים חשובים אלה בצמחים, בבעלי חיים ובבני האדם היא שאור מלאכותי בשעות הערב יכול לשבש אותם. זיהום אור הוא אור באותם גווני ספקטרום משמעותיים המופץ לאחר שקיעת השמש - אורות של פנסי רחוב, תאורה סביב בניינים, תאורה מלאכותית במפעלים, בתי חולים, שדות תעופה ומבני ציבור אחרים. אביב מסבירה כי "זיהום אור הינו מכלול ההשפעות השליליות של תאורה מלאכותית שפולשת לבתים ולשטחים פתוחים, מסנוורת ומאירה את הרקיע. זהו אור "מיותר" בכיוון לא נכון, בזמן לא נכון, בעוצמה לא מתאימה, או בגוון אור שמסכן את בריאותנו". לתאורה המלאכותית יש השפעה המשבשת את המנגנונים הטבעיים. השפעה זו יכולה להטעות למשל ציפורים הנמצאות בנדידה. היא יכולה לשבש גם את מנגנוני העירות והמנוחה של בני אדם, את מחזור הסרוטונין והמלטונין ולהביא בכך גם לפגיעה במערכת החיסונית ולנטייה מוגברת לחלות.

 

זיהום אור הוא גם אור מסנוור, המונע יכולת ראייה תקינה בשעות הערב והלילה. זיהום אור מפריע לראות את הכוכבים בשמי הלילה אך גרוע מכך - הוא יכול להפריע לנהגים לראות הולכי רגל ורוכבי אופניים בשעות החשיכה. למרבה האירוניה, פעמים רבות נעשה שימוש בזרקורי אור ובתאורה לצורכי ביטחון בשעות החשיכה. אבל התאורה יכולה דווקא לחשוף את השומרים ואת אנשי הביטחון ובמקביל, לסנוור אותם ולמנוע מהם לראות דמויות מתקרבות. לכן, האור המלאכותי שלכאורה מיועד למטרות ביטחון, פוגע למעשה ביכולת השמירה על הבטחון.

 

כדי להימנע מזיהום אור, חשוב להמנע משימוש במקורות אור שמופנים כלפי מעלה או לצדדים ולהשתמש רק במקורות אור שמוכוונים כלפי מטה. כמו כן, חשוב להימנע מאור עז ולהסתפק באור רך הנדרש לצורכי תנועה והתמצאות אבל ללא סינוור וללא ספקטרום אור כחול המשבש את ייצור המלטונין.

 

בתקנים של בנייה ירוקה יש התייחסות מיוחדת לזיהום אור ולדרכים למניעתו. אולם בישראל אין תקנים מחייבים המתייחסים לצמצום או למניעה של זיהום אור. יש חשיבות רבה לעדכון התקינה הקיימת כדי להתייחס לזיהום אור, לסכנות הגלומות בו ולמנוע אותו.

 

באדיבות אביב אבישר וד"ר אורי אובולסקי, המנחה את הסמינר השבועי בחוג ללימודי הסביבה, הנה המצגת של אביב, המתארת באופן ויזואלי זיהום אור, סיכונים ותקינה קיימת וכוללת דוגמאות ותרשימים רבים.

 

 המצגת: תקינה בתחום התאורה. מה קיים? מה מחייב? ומה עדיין חסר?  אביב אבישר- ראש יחידת המחקר, מכון דש"א, אורן עג'מי ואמיר דורה- המכללה האקדמית הדסה, ירושלים

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive