'הדשא של הסביבתן תמיד ירוק יותר' - תפיסות הקושי האישי והתועלת הסביבתית הצפויה מביצוע התנהגויות פרו-סביבתיות אצל בעלי עמדות סביבתיות שונות והשפעתן על ההתנהגות

הסטודנטית: מיכל גרוסמן

מנחים: פרופ' יחיאל קלר ופרופ' צביקה נאמן

החברה המערבית היא חברת שפע בה ביצוע של התנהגויות פרו-סביבתיות נעשה מתוך בחירה ואינו מונע מהכרח כלכלי. פרטים משקיעים מאמץ מסוים בביצוע התנהגויות פרו-סביבתיות ביחס לאלטרנטיבה לא לבצע אותן. ההחלטה לבצע התנהגות שהיא קשה יותר מונעת מהרצון להיטיב או לפחות לא להרע את מצב הסביבה. הקושי והתועלת, כפי שהם נתפסים מנקודת המבט של הפרט, משתנים בהתאם לאופן הביצוע של ההתנהגות, להקשר שבו מבוצעת ההתנהגות ולמאפייני הפרט המבצע.

 

מחקר זה מתמקד בהתנהגויות פרו-סביבתיות יומיומיות המבוצעות ע"י פרטים, חוקר את המוטיבציות לביצוען ומשווה את רמות הביצוע שלהן ואת האופן שבו הן נתפסות ע"י פרטים בעלי עמדות סביבתיות שונות. המחקר  בוחן את ההשפעה של רמות הקושי האישי המיוחס והתועלת הסביבתית הצפויה המיוחסת לביצוע התנהגויות פרו-סביבתיות יומיומיות שונות על רמת הביצוע שלהן אצל בעלי עמדות סביבתיות שונות.

 

הקשר בין עמדות להתנהגות נמצא חזק ומובהק רק בהתנהגויות שנחשבו בממוצע ע"י המדגם לקלות יותר. אצל שאר ההתנהגויות, לא נמצא כל קשר בין רמת הביצוע לעוצמת העמדות. הקושי האישי המיוחס לביצוע נמצא כמנבא חזק ומובהק של מידת הביצוע של התנהגויות שונות אצל בעלי עמדות חזקות וחלשות כאחד. עוד נמצא כי הנבדקים כמעט ואינם מושפעים כלל מרמת התועלת הסביבתית הצפויה שהם מייחסים להתנהגויות, בין שהם בעלי עמדות סביבתיות חזקות (להלן: סביבתנים) ובין שלא. ממצא זה ערער את ההשערה, האינטואיטיבית באופייה, שבעלי עמדות חלשות מושפעים יותר מהקושי האישי המיוחס להתנהגות, בעוד בעלי עמדות חזקות מושפעים יותר מהתועלת הסביבתית הצפויה המיוחסת על ידם להתנהגות.

 

לימודים בחוג לסביבה נתגלה כמנבא חזק ומובהק לביצוע של התנהגויות שנחשבו בממוצע ע"י המדגם לקשות יותר. המשתנה השפיע על כל ההתנהגויות שלא הושפעו ע"י עמדות, ולמעשה השלים אותו באופן כמעט מושלם.  נמצא כי ישנם הבדלים בין בעלי עמדות סביבתיות בביצוע של ההתנהגויות שנבחנו ובאופן שבו הם נתפסות על ידם. בעלי עמדות סביבתיות חזקות יותר (להלן: "סביבתנים") מדווחים על ביצוע של יותר התנהגויות פרו-סביבתיות, אשר נחשבו בממוצע ע"י המדגם כולו כקשות יותר ומועילות יותר לסביבה. כמו כן, נמצא שסביבתנים תופסים את ההתנהגויות הפרו-סביבתיות כקשות פחות ומועילות יותר לסביבה מאשר מאחרים.

 

כמו כן, סביבתנים תופסים את ההתנהגות הסביבתית שלהם כמועילה יותר לסביבה מאשר האופן שבו אחרים תופסים את ההתנהגות של הסביבתנים.  ככלל, עמדות סביבתיות חזקות גורמות למחזיקים בהן לבצע יותר התנהגויות המועילות לסביבה, אך גם לתפוס את התנהגותם כקלה יותר ולהרגיש שהתועלת של התנהגותם גבוהה יותר ביחס לאופן שבו אחרים תופסים אותה.  אספקט נוסף של התנהגות סביבתית שנבחן במחקר זה הוא הנכונות לשלם עבור "מוצרים סביבתיים" שונים. נמצא כי סביבתנים מעדיפים לבצע התנהגויות פרו-סביבתיות מאשר לשלם עליהם במקרים בהם שתי החלופות הללו מביאות לאותה תועלת סביבתית. התוצאות הצביעו על העדפה של סביבתנים למעורבות פעילה בהתנהגויות סביבתית. מחקר זה משתמש בכלים מתחום הפסיכולוגיה חברתית ומהתיאוריה הכלכלית על מנת לתת נקודת מבט חדשה על התנהגויות פרו-סביבתיות.  

 

סביבתנים נתפסים ע"י אחרים כתורמים לסביבה יותר בהתנהגותם תוך השקעת מאמצעים רבים, אולם הם עצמם מייחסים להתנהגותם יותר תועלת סביבתית ופחות קושי אישי מאחרים. מכאן, שבכדי למקסם תועלת נטו, הבחירה "הרציונאלית" היא להיות סביבתן. המסקנה המעשית היא שכדאי לתמוך בקידום החינוך הסביבתי בישראל. באופן זה יחוזקו העמדות הסביבתיות של הפרטים, יגדל אחוז הסביבתנים בישראל, ואיתו רמת הביצוע של התנהגויות סביבתיות והתועלת נטו החברתית הכוללת.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>