המרכז לאנרגיה מתחדשת

החוג ללימודי הסביבה בשיתוף עם שבע פקולטות שונות – מדעים מדויקים, הנדסה, מדעי החיים, ניהול, משפטים, מדעי החברה ומדעי הרוח יזמו והקימו את המרכז לאנרגיה מתחדשת באוניברסיטת תל־אביב. במרכז פעילות 55 קבוצות מחקר, המונות מעל 300 חוקרים. המחקר בתחום האנרגיה המתחדשת חותר למציאת מקורות אנרגיה מתחדשים ויעילים, שיחליפו את המקורות הפוסיליים המתכלים (נפט, גז טבעי ופחם), ונחשב לאחד האתגרים הקריטיים של האנושות בעידן המודרני. 

 
מקור האנרגיה המתחדש העיקרי העומד לרשותה של ארצנו החמה הוא השמש. מתברר כי כיסוי של 8% בלבד משטחו של הנגב במערכות פוטו־וולטאיות, הממירות את קרינת השמש לחשמל, יכול לספק את כל צריכת החשמל של מדינת ישראל. עם זאת, שני מכשולים טכנולוגיים מונעים כיום את יישומה של תכנית מסוג זה: הצורך לאגור את אנרגיית השמש לשעות הלילה ולימים מעוננים, וכן שינויים מרחיקי לכת שיידרשו ברשת החשמל הארצית. החוקרים במרכז התגייסו למשימה המדעית והלאומית הזאת, והם מתמודדים עם אתגרים אלו, לצד סוגיות רבות נוספות בתחום האנרגיה המתחדשת. 
 
במרכז לאנרגיה מתחדשת מוצאים חוקרים מרחבי הקמפוס גג משותף ואפשרויות רבות לשיתופי פעולה בינתחומיים פוריים עם עמיתים ממחלקות ופקולטות אחרות. המרכז עורך כנסים מדעיים בנושאים הבוערים, מעניק תמיכה למחקרים נבחרים, ועושה מאמץ למשוך לשורות האוניברסיטה את תלמידי המחקר המצטיינים בישראל.
בנוסף פועל המרכז להקמת מעבדות מתקדמות בתחומים הקריטיים של אגירת אנרגיה, אנרגיית השמש ואנרגיה המופקת מביומסה (חומר אורגני שאינו מאובן), ומקים בימים אלה מרכז מחקר ארצי בנושא הרכב החשמלי, בשיתוף עם אוניברסיטת בר־אילן.
מוקד נוסף של פעילות הוא פיתוח הקשר עם הקהל הרחב, במטרה להעלות את המודעות הציבורית לתחום האנרגיה המתחדשת, ולשתף את הקהילה בפריצות הדרך המתרחשות באוניברסיטה, העשויות לשנות את חיינו כבר בעתיד הנראה לעין.
 
ראש המרכז: פרופ' יוסי רוזנוקס מהפקולטה להנדסה
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>