כלכלה מקומית - כיצד רשויות מקומיות סייעו לעסקים להתמודד עם המשבר הכלכלי

בוובינר משותף בנושא "כלכלה מקומית בעת משבר", הוצגו הדרכים שבהן התמודדו רשויות מקומיות עם האילוצים הפתאומיים של משבר הקורונה, וסייעו לעסקים המקומיים, למרות הסגר הנרחב

02 יוני 2020
כלכלה מקומית - כיצד רשויות מקומיות סייעו לעסקים להתמודד עם המשבר הכלכלי

אביגדור שרון

 

כנס מקוון בנושא כלכלה מקומית ככלי להתמודדות עם המשבר הכלכלי, הביא על במה וירטואלית אחת רצף מסחרר של הצגות מוחשיות של הדרך שבה פעלו רשויות מקומיות ואיזוריות בישראל כדי לתת מענה לבעלי עסקים ולתושבים. בכתבה זו, תוכלו גם לצפות בהקלטת הכנס במלואו.

 

ההתפתחות הפתאומית והמהירה של משבר הקורונה, הובילה להטלת סגר כולל ולסגירת שערי חנויות ומרכזי מסחר. בעלי העסקים המודאגים פנו למדינה שתתמוך ותסייע להם. אולם מענה מהיר הגיע דווקא מהרשויות המקומיות עצמן. למרות שמשרדי העירייה היו סגורים גם כן, למרות שמבני ציבור ומערכת החינוך הושבתו והעיריות נדרשו לתגובה מהירה בכל התחומים כדי לשמר את שירותי העירייה, את ניהול משאבי העיר, שירותי התפעול והאחזקה, הבטיחות ולדאוג לתושבים במצב הלחץ הנרחב שנוצר. למרות כל זאת, הפגינו רשויות מקומיות רבות בשעה זו שאר רוח, גמישות ויכולת יוזמה מהירה ותמכו גם בעסקים שבשטחן 

 

סדרת מקרי בוחן אלו ממחישה את חשיבותה הגדולה של הכלכלה המקומית ככלי להתמודדות עם משבר כלכלי ולבניית חוסן לעתיד ואת היכולת של הרשויות להתארגן ולהגיב בהתאם לנוכח משבר.

 

את הכנס המקוון ארגנו יחדיו רן רביב ורוני ארז ממרכז השל לקיימות, ניר גירון מארגון חיים וסביבה, מאיה קראבטרי מפורום ה-15 וד"ר אורלי רונן, מהמעבדה לחדשנות ולקיימות עירונית בחוג ללימודי הסביבה.

 

זה אחר זה הוצגו דוגמאות מעוררות השראה לדרך שבה רשויות מקומיות ואזוריות מסייעות לעסקים בינוניים וקטנים לקדם כלכלה מקומית, בעת שגרה ובעת המשבר הכלכלי שבו נפגעו והושבתו לתקופה ארוכה העסקים המקומיים.

 

בפתיחת המפגש (00:04:47), הציג רן רביב את המשבר ואת הנושאים שיידונו. מאיה קראבטרי הציגה את תפיסת פורום ה-15  (00:09:00), את פיתוח מסמך ההמלצות לעיריות פורום ה- 15 בנושא אסטרטגיה עירונית ליציאה מתקופת הסגר עקב התפרצות נגיף הקורונה ואת הדרך שבה הערים מחפשות דרכים להשפיע, לתמוך בעסקים ולחזק את החוסן העירוני.

 

שרון בנד הציגה את פרויקט חידוש השוק העירוני בבאר שבע (00:14:00)

 

שרון בנד - פיתוח השוק העירוני בבאר שבע

 

שרון בנד - פיתוח השוק העירוני בבאר שבע

 

עידו לויט, החברה לפיתוח כלכלי של ירושלים, שוחח על פיתוח המרחבים המסחריים בשכונות בירושלים, בסביבה הקרובה לבית. מיזם זה שם דגשים על פיתוח המרחב הפיזי, פיתוח עסקי ופיתוח קהילתי משולב במקביל. יש חשיבות רבה לתכנון בהתאם לאינטראקציות הקיימות במרחב הייחודי של כל שכונה, ליצירת סל תרבות לכל מרכז מסחרי בשכונות, למיתוג ולתקשורת של הזהות המקומית  (00:28:30)

 

עידו לויט - פיתוח זהות מקומית של המרכזים השכונתיים בירושלים

 

שרון מארק שוחחה על היוזמה הרחבה של עיריית אשדוד לפיתוח חזון ותכנית ברורים לפיתוח אשדוד כבירת הסחר המקוון בישראל (0:39:45).  עם תחילת משבר הקורונה, שינתה  העירייה במהירות את התכניות הקיימות והתאימה אותן לאילוצים ולצרכים שעלו מהמשבר. עיריית אשדוד הקימה בזמן קצר קניון ורטואלי לכל העסקים באשדוד ואת האתר 360 לעסקים שאיפשר לכל בעל חנות בעיר לפתוח חנות מקוונת ללא עלות במהירות, ולקבל שירותי מערך משלוחים עירוני. העירייה העמידה קרן סיוע לעסקים שתתמוך בעולם הסחר המקוון. הכוונה היא לסייע ל-1000 חנויות בעיר לפתח סחר המקוון, לקבל תו ירוק בהתאם להנחיות העיריה לשמירת איכות הסביבה ולקבל שירותי מערך משלוחים עירוני. בכך מעודדת עיריית אשדוד כלכלה מקומית מקיימת ומסייעת לחזק את תחושת הקהילתיות והשיתוף בעיר.

 

הדגש החזק על פיתוח כלכלה מקומית ומקוונת, בא לידי ביטוי גם ביוזמות של תכנון מרכז חדשנות שיתמקד בעולמות המסחר המקוון ויתן פתרונות לעסקים בעיר, שיעזרו להם לא רק לשרוד את המשבר אלא להתפתח ולשגשג. 

 

שרון מארק - פיתוח הסחר המקוון באשדוד

 

פרטים נוספים אודות המהלכים של אשדוד, בפודקאסט חדש בקישור זה
 

אלעד גולדמן (00:46:00) הציג את הכלים הפיננסיים החדשניים שהקימה קרן תל אביב לעיריית תל אביב-יפו כדי לפתח כלכלה מקומית, תוך שיתופי פעולה עם המגזר הפרטי. עם תחילת משבר הקורונה, הוקמה קרן חירום ונקבעו הקלות של העירייה כדי לסייע לעסקים המקומיים בעיר שנפגעו מהמשבר. העירייה אימצה וישמה מודלים חדשים, כדוגמת מטבע עירוני ככלי לחיזוק הכלכלה העירונית.

 

אלעד גולדמן - תל אביב אתגרים ותגובה

 

אלעד גולדמן - תל אביב מטבע מקומי

 

הנאדי הגריס (00:59:00) סיפרה על למידה מנסיונה של עיריית רמאללה ברשות הפלסטינית, שבה יש מחלקה שתפקידה לייעץ ולעזור לעסקים המקומיים. העירייה נקטה במספר יוזמות, החל מייעוץ לעסקים המקומיים בפיתוח תכנית עסקית ועד ליוזמה שבה המשתלה העירונית, המטפחת עצים לשתילה ברחבי העיר, סייעה לתושבים בגידול ירקות בבתים בתקופת החירום.  

 

הנאדי הגריס

 

אולם לא רק עיריות פעלו לתמיכה בעסקים שבתחומן. גם רשויות אזוריות. אורי פינטו (01:05:00) הציג את פעילות אשכול נגב מערבי לחיבור פעילויות כלכליות במרחב כנקודת מינוף לעסקים

 

אורי פינטו - אשכול נגב מערבי

 

 

את הכנס המרתק ואת הצגת היוזמות העירוניות, סיכמה אורלי רונן אשר העלתה תובנות מהותיות מהמהלכים העירוניים (01:19:00). את הכנס חתם דיון שאלות ותשובות (01:23:39)

 

אורלי רונן - סיכום הכנס

 

 

לצפייה בהקלטת הכנס המקוון

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive