מיליון מינים על סף הכחדה: מה המשמעות - ומה צריך לעשות - סמינר מיוחד

מדי שבוע, מתקיים באודיטוריום סמינר בהשתתפות סגל החוג והסטודנטים, המוקדש בכל מפגש לנושא אחר. השבוע, התקיים סמינר מיוחד בנושא הקריטי של שמירת המגוון הביולוגי והמערכות האקולוגיות לאור נתונים מדאיגים

04 יוני 2019
מיליון מינים על סף הכחדה: מה המשמעות - ומה צריך לעשות - סמינר מיוחד

 

 

הסמינר הציבורי הפתוח המיוחד שהתקיים ביום שני השבוע, 3.6.2019, התמקד בנושא ההכחדה הגדולה של מיני בעלי חיים וצמחים ברחבי העולם, בעקבות דו״ח האו״ם שיצא לאור במסגרת הפלטפורמה המדעית הבין ממשלתית בדבר מגוון ביולוגי (IPBES).

 

את הסמינר הנחתה גב׳ יערה צעירי, MA – סטודנטית בביה"ס לסביבה ולמדעי כדור הארץ ע"ש פורטר. לאחר דברי הפתיחה של פרופ׳ קולין פרייס, ראש החוג ללימודי הסביבה, הוקרן סרטון קצר שנשא מסר חד וברור: ״האו״ם הודיע: מיליון מינים על סף הכחדה״. פרופ׳ אלון טל, ראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת ת״א, שוחח בנושא דו״ח האו״ם בדבר עתיד הטבע על פני כדור הארץ. תגובות לדו״ח נשמעו בשיחת הפאנל שדן בנושא משמעות הדו״ח מבחינת עתיד הטבע בארץ ישראל.

 

בדיון על הבמה השתתפו מר ניר פפאי, סמנכ״ל החברה להגנת הטבע, ד״ר אנה טרכטנבורט, המשרד להגנת הסביבה ונציגת ישראל ב- IPBES, פרופ׳ אביטל גזית, החוג ללימודי הסביבה ובה״ס לזואולוגיה, אונ׳ תל-אביב, ד״ר איריס ברנשטין, אקולוגית, יועצת למנהל התכנון ופרופ׳ מרסלו שטרנברג, הפקולטה למדעי החיים, אונ׳ תל-אביב, האגודה הישרלאית לאקולוגיה. יחדיו הם כיסו הבטים שונים של התמונה הגדולה, הסכנה למגוון הביולוגי ודרכים להגנה עליו.

 

המגוון הביולוגי - השונות הגדולה של מיני בעלי חיים וצמחים, הוא בסיס חשוב לא רק להנאה שלנו מהטבע אלא להישרדות של האיזון ושל המערכות האקולוגיות על כדור הארץ. האו"ם קבע את השנים 2011-2020 כעשור של המגוון הביולוגי ואת השנים 2021-2030 כעשור של שיקום המערכות האקולוגיות. על פי הדו"ח החדש, 25% ממיני הצמחים ובעלי החיים מאוימים בסכנת הכחדה כתוצאה של הפעילות האנושית. נתון מדאיג שמחייב פעולה נמרצת למניעתו

 

גב׳ מיקה וולוב, סטודנטית מהמחלקה לזואולוגיה באונ׳ תל-אביב, הציגה את הפתרון של TiME לשימור בתי הגידול.  TiME - This is My Earth הוא מיזם שמספק מידע רב לגבי אזורים הזקוקים להגנה ולשיקום במיוחד. בדרך של מיקור המונים, אנשים בכל מקום יכולים לתרום, גם סכומים פעוטים, ולהצביע על האזורים לשימור. בסוף השנה, מקצה המיזם סכומי כסף לאזורים שבסכנה בהתאם להצבעות המשתתפים.

 

למידע נוסף:

Summary for policymakers of the global assessment report on biodiversity and ecosystem services

Global assessment of biodiversity and ecosystem services - the Full IPBES Report

 

A million threatened species? Thirteen questions and answers

 

This is My Earth initiative

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive