חיישנים בסמארטפונים יוכלו להתריע ולסייע במניעת שריפות

מחקר של פרופ' קולין פרייס ושל הדוקטורנטית חופית שחף מצביע על יכולת להיעזר בנתונים הנאספים מטלפונים כדי לסייע במניעת שריפות

15 דצמבר 2019
חיישנים בסמארטפונים יוכלו להתריע ולסייע במניעת שריפות

 

החיישנים שבטלפונים הניידים שלנו אוספים מידע רב. הם אוספים מידע עלינו, על הפעילות שלנו ועל המקומות שאנו עוברים בהם, אך הם אוספים גם מידע רב על הסביבה שבה אנו נמצאים.

 

המחקר שעורכים הדוקטורנטית חופית שחף ופרופ' קולין פרייס מבית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, הראה כי באמצעות ניתוח וריכוז של מידע שנאסף על ידי סמארטפונים, נוכל לשפר את חיזוי מזג האוויר ואף להציל חיים באירועים קיצוניים. במחקר נבדקו מדדים שונים. בוועידה השנתית למדע ולסביבה של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, שנערכה בבניין פורטר בחודש יוני, הציגו החוקרים את ממצאי המחקר והמחישו כיצד באמצעות הנתונים שנאספים על ידי חיישני לחות בסמארטפונים, ניתן לאתר אזורים שבהם תנאים המתאימים להתפתחות שריפות ולהתריע על הסכנה.

 

במחקר, נאספו נתונים לאורך ארבע שנים מטלפונים שהוצבו באוניברסיטת תל אביב ומנתונים ששיתפו 40,000 איש ברחבי העולם באמצעות האפליקציה השיתופית WeatherSignal.

 

למרות שתחנות מטאורלוגיות הנן משוכללות ומדויקות יותר מטלפונים סלולריים, התחנות מרוחקות זו מזו ויכולת הכיסוי שלהן מוגבלת. המספר הרב של טלפונים שנמצאים בתנועה ממקום למקום והאיכון שלהם באמתעות נתוני GPS מאפשרים יכולת מיפוי בכיסוי נרחב של נתונים אשר יסייעו לאתר התפתחות תנאים מתאימים ולחזות סיכונים לאירועים קיצוניים כדוגמת שריפות.

 

כתבות על המחקר התפרסמה בזווית, סוכנות הידיעות למדע ולסביבה, ובאתר מאקו. כתבה נוספת על המחקר התפרסמה ב-YNET לפני כשנה.

 

לחצו כאן לקריאת הכתבה בזווית.

 

לחצו כאן לקריאת הכתבה ב-YNET.

 

Smartphone Sensors. Sound, light, magnetic field, gravity, atmospheric pressure, Ambient temperature, relative humidity, exact location, Acceleration. תרשים: חיישנים בטלפונים מאפשרים למדוד מגוון משתנים סביבתיים. בצד שמאל, מוצגים נתונים בעזרת אפליקציית AndroSensor

תרשים: חיישנים בטלפונים מאפשרים למדוד מגוון משתנים סביבתיים. בצד שמאל, מוצגים נתונים בעזרת אפליקציית AndroSensor

 

Humidity from Smartphones around Israel at November 2013-2016 compared to IMS data stations from all Israel

תרשים נתונים מתוך המחקר, המציג נתוני לחות שנאספו בחודשי נובמבר לאורך 5 שנים והשוואה בין הנתונים בחודש נובמבר 2016 לבין נתונים מקבילים של השירות המטאורולוגי הישראלי, בתקופה של פריצת שריפות רבות.

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive