האם יש תקווה לבנייה הירוקה בישראל?

כתבה בערוץ 10 ממחישה באופן ברור את היתרונות הגדולים של בנייה ירוקה בישראל. אז מדוע היא נקראת "מותו של הבית הירוק"?

17 ספטמבר 2018
האם יש תקווה לבנייה הירוקה בישראל?

היתרונות הגדולים של שיטות הבנייה הירוקה ברורים היום מאוד - חסכון משמעותי בהוצאות שוטפות בזכות הירידה בהוצאות מיזוג וחשמל, שיפור בריאות ואיכות חיים בזכות אור שמש טבעי, תנועת אוויר ושימוש בחומרים שאינם מזיקים, הפרשי העלות נמוכים יחסית ובכל זאת, למרות היתרונות הברורים והחיסכון הכספי לדיירים, הבנייה הירוקה לא אומצה עדיין באופן רחב וגורף בישראל.

 

מדוע זה?  כתבה של אבי עמית ששודרה השבוע בערוץ 10 בטלוויזיה ממחישה באופן ברור ומרתק את היתרונות של הבנייה הירוקה ואת החסמים שעומדים בפניה. הכתבה פוגשת דיירים, קבלנים וגם את הפועלים ללא לאות לפיתוח הבנייה הירוקה בישראל - רן אברהם, ראש תחום בנייה ירוקה במשרד להגנת הסביבה, הילה בייניש , מנכ"ל המועצה לבנייה ירוקה בישראל וד"ר אריה נשר, המנהל המקצועי של בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ ע"ש פורטר, כן, בית הספר שלנו באוניברסיטת תל אביב, ומציגה באופן מעניין ביותר את הדעות ואת הגישות השונות ביחס לאפשרויות וליישימות של בנייה ירוקה בישראל.

 

באופן ברור כשמש וצלול כאוויר צח, הכתבה של אבי עמית בערוץ 10 הציגה את היתרונות הגדולים, את הבשורה שיכולה להביא הבנייה הירוקה לתושבים הרוכשים דירות חדשות ולמדינה ויחד עם זאת, את ההתלבטויות של קבלנים ואת החסמים. הכתבה ממחישה את הפערים הגדולים בין מגמת הבנייה הירוקה בעולם, ובערים הגדולות והעצמאיות בישראל, ערי פורום ה-15, ובין הבנייה הרחבה הקיימת ביישובים רבים ובעיקר בערי הפריפריה, שנטועה עדיין בשיטות המיושנות של המאה הקודמת, ומציגה באור ברור את ההזדמנויות הגדולות של הממשלה להביא לתפנית שתהיה כדאית ביותר למשק. 

 

מצד אחד, הכתבה נקראת "מותו של הבית הירוק: מדוע נקבר התקן שחוסך אלפי שקלים בחודש?" ומצד שני, מקשיב הכתב לרן אברהם ולהילה בייניש ומגיע לבניין בית הספר שלנו לשוחח עם אריה נשר ולקבל תקווה והשראה לשינוי שייטיב בסופו של דבר עם כולם, 

 

למרות הפיתוי הגדול, לא נאריך פה במילים על סינדרום הבניין החולה, התפתחות הבנייה המתועשת במאה ה-20 וגזים אורגניים נדיפים. גם לא בפירוט היתרונות של חלונות גדולים, בידוד, בנייה קלה ומשאבים מתחדשים. אתם מוזמנים להגיע לבניין בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ ע"ש פורטר לקבל השראה, לשוחח, לשמוע ולפתח תובנות חדשות. ובינתיים, פתחו חלון, לשמש ולרוח, לאפשרויות ולהזדמנויות הגדולות. 

 

הנה הקישור לכתבה המעניינת של אבי עמית בחדשות ערץ 10

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive