תגלית אקולוגית: חומר המופק מאצות מונע הידבקות תאים בנגיף קורונה

חוקרים באוניברסיטת תל אביב, בהובלת פרופ' אלכס גולברג מבית הספר לסביבה ומדעי כדור הארץ, מצאו כי החומר אולוון (ulvan) שמופק מאצה ימית אכילה, מונע הידבקות של תאים חיים בנגיף הקורונה. "מדובר בחומר טבעי זול להפקה", אומרים החוקרים, "שעשוי לסייע בפתרון בעיה חמורה: התפשטות הקורונה באוכלוסיות נרחבות, בעיקר במדינות מתפתחות, שאין להן גישה לחיסון – מצב שגובה קורבנות רבים ואף גורם ליצירה מואצת של וריאנטים חדשים".

18 נובמבר 2021

במחקר השתתפו שי שפר, ארתור רובין ואלכסנדר צימודנוב ממעבדתו של גולברג; פרופ' מיכאל גוזין מבית הספר לכימיה ומהמרכז לננו-מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטת תל אביב, וכן חוקרים מהאוניברסיטה העברית, מהמרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, וממכון Southern Research בארה"ב. 

 

כדי לבחון את השערתם גידלו החוקרים אצות אולווה במעבדה, הפיקו מהן את האולוון ושלחו אותו אל Southern Research Institute - מכון באלבמה, ארה"ב, המתמחה במחלות זיהומיות – שם בנו החוקרים מודל תאי לבדיקת פעילות החומר שהופק במעבדתו של פרופ' גולברג. התאים במודל, של בעל חיים (לא דווח מהו) נחשפו לנגיף הקורונה וגם לאולוון - ונמצא כי בנוכחות אולוון הנגיף אינו חודר לתאים. במילים אחרות: אולוון מונע את הדבקת התאים בנגיף הקורונה.

 

לדברי החוקרים, "הממצאים מעודדים מאוד אך הם עדיין בבחינת 'סימני נפט' בלבד, ועבודה רבה עוד לפנינו. החומר הופק בהפקה גולמית כך שהוא למעשה תערובת של חומרים טבעיים רבים, ועלינו לגלות איזה מהם הוא החומר שמונע את הדבקת התאים. לאחר מכן יש לבחון איך, אם בכלל, הוא פועל בבני אדם".

 

לכתבה המלאה שהתפרסמה בישראל היום >>>

למאמר המדעי >>>

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>