מתמחי פורטר - תשע"ז

עינב גואטה לויט
עינב גואטה לויט – המועצה הישראלית לבניה ירוקה

מטרתה המרכזית של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה היא להוביל למרחב בנוי בר קיימא בישראל, המועצה היא הגוף המרכזי והמוביל בתחום הבנייה הירוקה בישראל והיא מחברת בין כלל בעלי העניין בתחום לפעילות משותפת.

במסגרת ההתמחות במועצה כרכזת מקרי מבחן, אני אוספת מידע מגורמי מפתח בערים וכותבת מקרי מבחן רוחביים בנושאים מגוונים העוסקים בקיימות השכונתית, זאת על פי כלי המדידה שכונה *360 - מדדים לתכנון ופיתוח סביבות מגורים. השאיפה בפרויקט היא לתת חיזוק חיובי לערים אשר יישמו עקרונות אלו ולהוות פתח למצוינות בערים אחרות בישראל.

יערה צעירי
יערה צעירי – 15 דקות

"15 דקות "ארגון צרכני התחבורה הציבורית - מסייע לנוסעי התחבורה הציבורית ולאלו המעוניינים לצרוך שירותי תחבורה ציבורית לפעול לשיפור השירות וליצירת תחבורה ציבורית אטרקטיבית לכלל הציבור .במסגרת עבודתי אני פועלת במוקד פניות הציבור, הלב הפועם של הארגון, אשר מרכז פניות המגיעות מנוסעים על בעיות וליקויים בתחבורה הציבורית. אני נותנת מענה פרטני לפונים באמצעות מתן כלים והכוונה לפעולה עצמאית, וכן במקביל עובדת בריכוז הבעיות העולות מהשטח והצפתן מול הגורמים האחראים - המפעילים, משרד התחבורה ובעת הצורך פנייה לתקשורת.

ליאורה אלינר
ליאורה אלינר – עיריית תל אביב

ההתמחות הינה בעיריית תל אביב, אצל סגנית ראש העיר , מיטל להבי, מחזיקת תיק התחבורה..במסגרת ההתמחות התבקשתי לבחון את "ציר שלבים", פרויקט תחבורתי משמעותי בדרום העיר שתוכנן עוד בשנות השבעים. מטרת העבודה היא לימוד הפרויקט מהיבטים שונים ומתן המלצות להסבת  הפרויקט מ"כביש" ל"רחוב עירוני". בעוד שמטרת "כביש" הינה להזרים תנועה מוטורית במינימום הפרעה, הרי שרחוב עירוני מיועד לשרת הולכי רגל ולהכיל "אנרגיה עירונית" (הולכי רגל, רוכבי אופניים, מסחר, שירותים, חיי עיר תוססים). עלי לבחון מסמכים שונים כגון תכניות בניין עיר, דוחות, תרשימים, מפות ולהיפגש עם בעלי עניין שונים. כל זאת במטרה להבין מה קיים כיום, מה מתוכנן בעתיד הקרוב והרחוק (בפרויקט שיבוצע בשלבים ולא בבת אחת), מהן הבעיות שיתעוררו, מהם השימושים המתוכננים ב"דפנות" ולאחר מכן להמליץ את המלצותיי.

צביקה מרקוביץ
צביקה מרקוביץ - המועצה לבניה ירוקה

במסגרת המועצה לבניה ירוקה, השתתפתי במחקר שמיפה את הפערים והחסמים ביישום חדשנות בבניה בישראל. המחקר הציע גם דרכי פתרון והיווה את הבסיס למפגש של כלל הגורמים בקהילת הבניה הישראלית: יזמים, חברות בניה, משרדים וגופים ממשלתיים, מלכ"רים, חברות הזנק ועוד. המטרה היא גיבוש קהילה שתצעיד את ענף הבניה בישראל להיות מוביל חדשנות לאומי ועולמי.

יובל שרמן
יובל שרמן – הצעד הטבעי

אני עובד על תכנון פיילוט לצמצום בזבוז מזון במסגרת פרויקט המעבדה לחדשנות וקיימות לצמצום בזבוז מזון בישראל. מודל המעבדה לחדשנות וקיימות הנו מודל פעולה ראשון מסוגו בישראל, המתבסס על שיתוף פעולה רחב בין כלל בעלי העניין הרלוונטיים לאתגר מסוים. פיתוח המודל נבע מההבנה כי שינוי מערכתי מהותי אינו יכול להתבצע על ידי שינוי גורם יחיד בכל פעם, אלא רק מתוך עבודה משותפת של כלל הגורמים המעורבים בבעיה.

בל וייס
בל וייס - רשות לאיכות הסביבה, עיריית תל אביב

אני מתמחה ברשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב- יפו, בפרויקט התו הירוק לעסקים. התו הירוק לעסקים החל לפעול בשנת 2015, במטרה לעודד התנהלות עסקית סביבתית בעסקים בתל אביב-יפו. תפקידי בפרויקט כולל מחקר ופיתוח על מנת להרחיב את התו הירוק למגזרים נוספים בעיר, בדגש על עסקים שמוכרים מזון (סופרים, מכולות) ובתי מלון קטנים. ניתוח עלויות ותועלות בכניסת עסקים אלו לפרויקט, ורתימת עסקים מתאימים להצטרף לפרויקט.

סיון מורדוך
סיון מורדוך – החברה להגנת הטבע

בתפקידי כמתמחה טבע עירוני בחברה להגנת הטבע אני אחראי על יצירת מסמך אשר יציג את אתרי הכורכרים במחוז תל-אביב, במטרה להביא לשימורם. במסמך יפורט על כל אתר: שטח, שימושי הקרקע, תוכניות מתאר, סוגי הצמחים ובעלי החיים, המטרדים ועוד. כחלק מהפרויקט גם אצור מפה המציגה את האתרים ומידע אודותיהם, לטובת שימוש כל החפץ לטייל אל אותם אתרי הטבע העירוני במחוז תל אביב.

פלורנסיה ויטל
פלורנסיה ויטל - בית ספר הבין לאומי EMIS בכפר הירוק

בית ספר (EMIS (Eastern Mediterranean International School הנו תיכון בינלאומי, בו לומדים 20% תלמידים ישראלים, 20% תלמידים ממדינות מזרח תיכוניות ועוד 60% משאר מדינות העולם.  ביה"ס רואה בחינוך הנוער כדרך אמיתית לשלום וקיימות במזרח התיכון, וכך גם מצייר את חזונו -  "Making Education a Force for Peace and Sustainability in the Middle East", על כן יש בבית ספר תכנית לימודים ייחודית בתחומי שלום, קיימות ויזמות. כמתמחה אני המדריכה של קבוצת סטודנטים במסלול  קיימות (Green Team) ומקדמת אתם פעילויות מגוונות כדי ליצור קמפוס סביבתי הן מבחינת המורים והן מבחינת שאר הסטודנטים הלומדים בו. בנוסף אני אחראית על הערכה של החינוך הסביבתי בבית ספר ובסוף השנה אעביר את המלצותיי כיצד לשפר את בית הספר ולקדם את הפיכתו לקמפוס ירוק. 

ירדן לבנת
ירדן לבנת - גרינפיס

אני מתמחה במחלקת הקמפיינים כעוזר מחקר ואסטרטגיה. במסגרת תפקידי אני מסייע באיסוף נתונים וגיבוש עמדות.

באופן טבעי גרינפיס ישראל מתעניינת בכמה חזיתות ותפקידי בין היתר לסייע בבחירה על אלו קמפיינים יש לשים דגש. במסגרת תפקידי יצא לי לעסוק בתחומים שונים, ביניהם השבת אנרגיה מפסולת אורגנית וקידום אנרגיות מתחדשות (סולארית בפרט).

יובל יעקבי
יובל יעקבי - עיריית תל אביב

עיריית תל אביב, בשיתוף "אחוזות החוף", נערכים להקמת מערך חניוני אופניים תת קרקעיים מתקדמים בעיר. תפקידי במסגרת ההתמחות, הוא לבצע מחקר על ההיצעים הקיימים בעולם, קיום פגישות עם אנשי מקצוע וארגוני רוכבים, ולבסוף להמליץ לעירייה איך לדעתי נכון לצאת לפרויקט בהיבט סוג החניון, מיקומים, מודל הפעלה ומודל כלכלי.

אדוה אופיר וליקסון
אדוה אופיר וליקסון – אדם טבע ודין

במסגרת ההתמחות במחלקה לים וחופים באדם טבע ודין אני חוקרת את כלי המדיניות בהם נעשה שימוש במדינות שונות בנוגע לפיתוח מרינות על חופי הים. למרינות הבנויות ואלו העתידות להיבנות בחופי הארץ יש השלכות סביבתיות רבות על מצב החופים והים והן תופסות שטחים גדולים מרצועת החוף.

אדם טבע ודין פועלים רבות לשמירה על שטחי החופים נגישים לציבור ועל מניעת פגיעה במערכת האקולוגית כתוצאה מפיתוח מואץ של בנייה בים ובחופים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>