מתמחי פורטר - תשע"ו

שחר שלוח, האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה

אני משמשת כעורכת משנה בכתב העת "אקולוגיה וסביבה" שיוצא לאור על-ידי האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה. במסגרת התפקיד אני שותפה לאיתור כותבי מאמרים מדעיים וכתבות דעה לכתב העת וגם כותבת כתבות קצרות בעצמי, כולן עוסקות בסוגיות סביבתיות בישראל. העבודה כוללת דיאלוג עם הכותבים עד קבלת המוצר המוגמר, עבודה מול עורכת לשון ומציאת תמונות. משמעות העבודה באגודה ובכתב העת היא היכרות עם גופים שמקבלים החלטות בעלות השלכות סביבתיות בישראל וחשיפה לסוגים רבים ומגוונים של ידע סביבתי ולממשק שבין תיאוריה למציאות בשטח.

יעל אורגד, החברה להגנת הטבע

בתפקידי כמתמחה טבע עירוני בחברה להגנת הטבע אני אחראית על הדיגיטציה של מפת אתרי טבע עירוני במחוז תל אביב. ובכך ממשיכה את עבודתה של אירין קוטמן לוי, שהפיקה מפה מודפסת במסגרת התמחותה מטעם פורטר בשנה שעברה.הפיכת המפה לאתר אינטרנט מאפשרת הכנסת מידע רב ומפורט יותר על כל אחד מחמישים אתרי הטבע העירוני המופיעים בה, תאפשר לאנשים להגיע אל נקודות הטבע באמצעות מפות גוגל ותכיר להם את הטבע העירוני במחוז תל אביב.

רות בועזסון, בית הספר הבין לאומי EMIS לקיימות ושלום בכפר הירוק

בית ספר EMIS הנו תיכון בינלאומי, בו לומדים 20% תלמידים ישראלים, 20% תלמידים ממדינות מזרח תיכוניות (בעיקר מן הרשות הפלשתינאית) ועוד 60% משאר מדינות העולם. זוהי שנתו השניה של ביה"ס הממוקם בכפר הירוק. הלימודים בביה"ס מתנהלים בשפה האנגלית. במסגרת תפקידי אני שותפה בצוות הניהול של התכנית לקיימות, שלום וייזמות בביה"ס. תפקידי כולל פיתוח תוכניות לימודים בתחום הקיימות וקידום הפיכת ביה"ס לקמפוס ירוק. אני מלווה מספר צוותי מנהיגות של תלמידים וסגל הפועלים לתכנון מקיים של הקמפוס ולקידום קיימות בפועל בהיבטים של התנהלות יומיומית בביה"ס. 

עומר בן-נון, תחבורה היום ומחר

התמחותי כוללת איסוף נתונים תחברותיים מהארץ ומהעולם וניתוחם,  כתיבת דו"חות וסיכומים והעלת תכנים לאתר הארגון ועריכתם. בנוסף, כמתמחה בארגון שמטרתו לקדם תחבורה בת קיימא,  אני מארגן במסגרת התמחותי כנסים, סיורים ומפגשים בנושא מקומה של הרכבת בתכנון העירוני והאיזורי. במהלך ההתמחות אני נפגש עם בכירים בתחום, מהנדסי ערים,  מתכננים ויועצים ולומד מהם הרבה.

אביטל פניני, עיריית תל אביב-יפו

עיריית תל אביב יפו, מהווה אחת מחמשת הערים בהן צפויה להיות מופעלת הרכבת הקלה ב-2021.  הקו האדום הנמצא כבר בימים אלו בעיצומו ובשלבי בנייה מתקדמים צפוי לעבור בשדרות ירושלים ביפו.  עיריית תל אביב יפו מעוניינת בקידום מערכת תחבורה וניידות בת קיימא, רב אמצעית, אינטגרטיבית, יעילה, וידידותית המשלבת אמצעים וכלים שיהוו חלופות לרכב הפרטי.  אחת ממטרות המשנה בהפעלת הרכבת הקלה בשדרות ירושלים ביפו היא העלאת הנגישות והניידות התחבורתית של תושבי יפו ושדרות ירושלים בפרט. בתפקידי אני מרכזת את היבטי הביצוע והבנייה של הרק"ל ביפו, החל מריכוז שאלות תושבים ופניות למידע, גיבוש המלצות ע"פ מחקרים ואקדמיה להפעלה אפקטיבית של הרכבת הקלה, קיום מפגשים משותפים עם בעלי עניין ותושבים, וכתיבת ניירות עמדה הבוחנים סוגיות שונות בהיבטי הרכבת הקלה.

אילנה לייזין, ישראל בשביל אופניים

זוהי השנה השניה שאני מתמחה ב"ישראל בשביל אופניים".  התחלנו יחד פרוייקט חדש שמטרתו ללמד בני נוער לתקן אופניים וכן לרכב. בסיום התוכנית כל אחד ואחת מקבלים זוג אופניים שהם הרכיבו. הפרוייקט נעשה בשיתוף פעולה עם עמותה אמריקאית ומקדם עצמאות,  סקרנות וראיה סביבתית לנוער, בעיקר משכונות מצוקה.  אנו מקדמים את הפרוייקט הן מול הרשויות והן מול גורמי אופניים רלוונטים כאשר אני בונה מערכי שיעור,  מחפשת מתנדבים ונמצאת עם היד על הדופק מול פעילויות אחרות של העמותה. לאחר סיום פיילוט ראשוני, נמנף את המועדון למקומות אחרים בארץ וכן נרחיב את הפעילות השכונתית בתור מעבדת אופניים ניידת לתושבי השכונה. כמו כן, משתתפי הפרוייקט יוכלו להדריך את המחזור הבא של משתתפים וליצור פעילות חברתית חיובית בשכונת מגוריהם.

עדי וייס, ארגון הביומימיקרי הישראלי

עיקר תפקידי בעריכת תכנים ותמיכה בנושאים זואולוגיים-בוטניים לפרויקטים ותוכניות חינוכיות שהארגון מוציא. במסגרת התפקיד חיברתי תוכנית חינוכית לכיתות נמוכות בנושאי ביומימיקרי, ייעצתי לבתי ספר, ליוויתי פרוייקטים וקורס מקצועי שהארגון מעביר, סייעתי בהוספת תכנים לאתר הארגון ולידיעון והשתתפתי בימי שיא ובכנסים שהארגון מפיק. בין היתר אני מעבירה הרצאות בנושאי ביומימיקרי שונים לקהלי יעד מגוונים, הכוללים בתוכם סיורים במקומות דוגמת הספארי.

אביגדור שרון, פורום ה-15

פורום ה-15 מאגד את העיריות העצמאיות בישראל ומקדם עבורן מדיניות משותפת לתכנון, פיתוח עירוניות מתקדמת, קיימות ואיכות סביבה. אמנת האקלים של פורום ה-15 שעליה חתמו 18 ערים היא כלי מפתח בקידום אסטרטגיה של קיימות עירונית. הנושא המרכזי שבו אני מתמקד במסגרת ההתמחות הוא מחקר ופיתוח אמצעי מדיניות וכלים להפחתת השימוש ברכב פרטי, הפחתת פליטות ושימוש בדלק בתחבורה ושיפור יכולת התנועה בתוך המרחב העירוני במסגרת יישום אמנת האקלים של פורום ה-15

רפאל חזני, חיים וסביבה

כרכז ועדות איכות הסביבה ברשויות המקומיות בחיים וסביבה תפקידי ליצור קשר ישיר עם בעלי התפקידים בנושאים הסביבתיים ברשויות המקומיות ולייצר בסיס נתונים מעודכן של כלל הגורמים האמונים ועוסקים בקיום מדיניות סביבתית ברשויות המקומיות. בסיס נתונים ארצי שכזה מאפשר יצירת שיתופי פעולה, הרחבת המודעות, העברת מידע והעצמת הגורמים הפועלים. אני חוקר ולומד על השיח הסביבתי ברשויות המקומיות השונות באמצעות הפרוטוקולים של ועדות איכות הסביבה, נראה שקיים פער גדול בין הרשויות השונות, דבר שמרמז על ההזדמנות הגדולה הקיימת ביצירת שיתופי פעולה בנושאים הסביבתיים בין הרשויות בינן לבין עצמם ובינן לבין ארגונים הסביבתיים. כמו כן במסגרת תפקידי אני מכין ניוזלטרים מטעם חיים וסביבה לצורך הפצת מידע סביבתי לבעלי תפקידים בנושאים הסביבתיים ברשויות המקומיות.

ליאב נחשוני, ישראל בשביל אופניים

כמתמחה בפרויקט רוכבים לעבודה בארגון ישראל בשביל אופניים אני עוזר במספר פרויקטים ומקדם פרויקט נוסף בעצמי. אני עושה מחקר מקדים מדוגמאות מהעולם לקידום תרבות של רכיבת אופניים לעבודה, בנוסף אני עוזר בארגון "ימי רוכבים לעבודה", ימים שמטרתם לעודד נכונות להגיע עם אופניים לעבודה וגם על הדרך לקדם בניית שבילים נוספים ובטיחות של רוכבים. אני מקדם פרויקט שנקרא "ארגון ידידותי לאופניים", מטרתו לתת תו של ארגון ידידותי לאופניים לעסקים לארגונים ומשרדי ממשלה אשר מנסים לקדם רכיבת אופניים לעבודה. אנחנו מאמינים שבעזרתנו ארגונים רבים יכולים לקדם תרבות של הגעה לעבודה באופניים ובכך גם לחסוך כסף אבל גם להרוויח עובדים יותר שמחים ופרודוקטיביים וכמובן לתרום לאיכות הסביבה.

עטרה קיש, השל

תפקידי במרכז לקיימות מקומית במרכז השל הוא לאסוף ולכתוב דוגמאות מהארץ ומהעולם הנוגעות לקיימות מקומית, בדגש על שיתופי פעולה של רשויות מקומיות ועסקים. הדוגמאות מועלות לאתר של מרכז השל ומטרתן לשמש דוגמה לדרך פעולה קיימת, ככלי עזר ומקור השראה לרשויות הרוצות לקדם קיימות בתחומן, לעסקים הרוצים לעבור להתנהלות בת קיימא ולציבור הרחב.

בת-אל ספיבק, אדם טבע ודין

אני חוקרת איך מדינות שונות בעולם מנהלות את משאבי הטבע שלהן ולמצוא מודלים כדי לעזור את האירגון להכין המלצות לממשלת ישראל על ניהול המשאבי טבע שלנו. אני קוראת אתרים של ממשלות, דו"חות של אירגונים פרטיים וכתבות מחברות תקשרות ומלקטת אותם.

שרון אסיס, גרינפיס

במסגרת ההתמחות בגרינפיס ישראל אני פועלת בשני תחומים: עורכת תחקיר בתחום מחירו הסביבתי של משק החי בישראל ובתחום הפיכת תקן מעכבי הבעירה לתקן מחייב. מדובר בנושאים מתחומים שונים והמטרה היא לאסוף מידע עדכני בנושאים הללו,  לתמצת ולזקק את המהות שלהם ולבדוק אפשרות להפוך אותם לקמפיינים.

אמיר הרוש, עיריית תל אביב-יפו

משרד התחבורה משקיע תקציבי עתק בתשתית התחבורה במטרופולין דן ובעיריית תל אביב, התפקיד שלי הוא לעזור לעיריית תל אביב להביא את התקציבים האלו למימוש מייטבי עבור תושבי מטרופולין דן באמצעות הצעות יעול על-פי מה שאנחנו רואים בשטח והפעלת לחצים ציבוריים BOTTOM UP.

ליאת דאודי, האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה

אני מתמחה באגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה ב"זווית - סוכנות ידיעות למדע וסביבה". במסגרת ההתמחות אני זוכה לשלב אהבות וכישורים מהרקע המקצועי והאישי ממנו אני מגיעה: כתיבה, צילום ועריכת וידאו. זאת לצד חשיפה מתמדת לנושאים סביבתיים מרתקים תוך ליווי מקצועי ונפלא של נשות ואנשי הארגון.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive