המעבדה לביומימיקרי

ביומימיקרי (Biomimicry) הוא תחום דעת רב תחומי העוסק בחיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים חדשניות ומקיימות.

מאז ומעולם האדם התבונן ולמד מהטבע, אך ההתפתחות הטכנולוגית המשמעותית של העשורים האחרונים מאפשרת כיום נגישות משמעותית בהרבה למאגר הפתרונות של הטבע. התחום נמצא היום בצמיחה בעולם האקדמי, העסקי והתעשייתי עם גידול מתמיד במספר הפטנטים, הפרסומים, מענקי המחקר ומרכזי מחקר הקשורים לתחום.

 

ביומימיקרי בהגדרה הוא תהליך אנלוגיה של העברת ידע בין תחום מדעי החיים לתחומי היישום. על רצף הלמידה מהטבע מזוהים תהליכים של השראה מהטבע ((Bioinspiration ותהליכים של חיקוי מודלים מהטבע (Biomimetics). התהליך נתמך על ידי מגוון שיטות וכלים.

 

ביומימיקרי מזוהה כיום כמנוע חדשנות וקיימות, מנוע היכול לשנות את האופן בו אנו חושבים ומעצבים את עתידנו. מרחב הפתרונות בטבע מבוסס על עקרונות תכנוניים שונים בהרבה ממרחב הפתרונות הטכנולוגי, ומכאן ההזדמנות לחדש. פתרונות הטבע גם יעילים במשאבי חומר ואנרגיה ומדגימים על פי רוב פתרונות מקיימים ללא הרס המשאבים וזיהום הסביבה. ההפך, פתרונות הטבע מעשירים את הסביבה ותומכים במערכות החיים.

 

המעבדה לביומימיקרי של החוג ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב פועלת בשיתוף ארגון הביומימיקרי הישראלי במטרה להוות מסגרת מקדמת מפגש רב תחומי מפרה למטרות של חדשנות ביומימטית.

 

תחומי הפעילות של המעבדה:

  • הוראה – קורסים, תכניות לימוד והכשרה בדגש על חדשנות מקיימת
  • פיתוח שיטות וכלים לעידוד בתהליך התכנון הביומימטי
  • מחקר – יזום וקידום פרויקטים של מחקרים ביומימטיים
  • שת"פ אקדמיה ותעשייה - מתן מענה לאתגרים בתעשייה בגישה ביומימטית
  • ארגון כנסים

 

פעילות אקדמית של המעבדה

מחקרים ופרויקטים

במעבדה מתנהל פרויקט מחקר ופרויקט גמר של שנה רביעית בהנדסה מכנית לפתרון אתגרים הנדסיים בעזרת ביומימיקרי.

 

צוות המעבדה

  • פרופ' יורם רייך, ראש המעבדה – פרופ' יורם רייך, בית הספר להנדסה מכאנית, אוניברסיטת תל אביב. נשיא ומייסד המכון הישראלי להעצמת חדשנות.
  • דר' יעל הלפמן כהן, מנהלת המעבדה – מייסדת שותפה ומנכ"לית ארגון הביומימיקרי הישראלי. בעלת תואר ראשון בהנדסה ((B.Sc, תואר שני בניהול ( (M.Scודוקטורט בתחום של תכן ביומימטי באוניברסיטת ת"א. מרצה בתחום הביומימיקרי באקדמיה ובתעשייה. חברה בוועידת התקינה הביומימטית הבינלאומית מטעם מכון התקנים הישראלי.
  • פרופ' יהודה בניהו, חבר צוות המעבדה – פרופסור לביולוגיה ימית במחלקה לזואולוגיה, מופקד הקתדרה לזואולוגיה סביבתית וראש התכנית הבינלאומית לתואר שני של בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, אוניברסיטת תל אביב.

 

 

 

[1] Publications with Porter School affiliation:

Journal Papers:

  1. Helfman, C.Y., Reich, Y., Greenberg. S., Biomimetics: Structure-function patterns approach. Journal of Mechanical Design, 136(11), 111108-1, 2014.
  2. Helfman Cohen Y., Reich Y., and Greenberg S., Sustainability strategies in nature, International Journal of Design & Nature and Ecodynamics, 9(4):285-295, 2014.

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive