שריפות ענק משתוללות ברחבי אירופה-מתוך כתבה בN12

טמפרטורות קיצוניות נמדדו בבריטניה ובצרפת, אלפים מתו כתוצאה מגל החום שמכה ביבשת, והכל בתוך ימים אחדים. מזג האוויר החריג הקדים את כל תחזיות המומחים, וההערכה היא שמקרים כאלו יקרו שוב, ובקרוב. הפעם, הסיבות שבגללן גל החום תפס את אירופה לא מוכנה, והצעדים שנצטרך לעשות כדי להתמודד עם ההתחממות העולמית.

25 יולי 2022
שריפות ענק משתוללות ברחבי אירופה

המדענים ומודלי חיזוי מזג האוויר לא הצליחו לנבא את גל החום הקיצוני שהגיע השבוע לאירופה. חלק העריכו שהמעלות שנמדדו ביבשת בימים האחרונים יגיעו רק ב-2030, אחרים סברו ב-2050. ובכל זאת - המעלות טיפסו, שרפות פרצו, ואלפי בני אדם מצאו את מותם מהתייבשות, תשישות וחום. 

"בשום תרחיש שהריצו, לא באו"ם ולא בבריטניה, לא ראו תרחיש שהטמפרטורה תגיע בלונדון ל-40 מעלות כבר עכשיו ב-2022", הסביר ד"ר עמיר גבעתי, מומחה אקלים והידרולוגיה מבי״ס ללימודי סביבה באוניברסיטת ת"א. "רק לסבר את האוזן למאזינים הישראלים, זה כמו שאצלנו בירושלים נחווה של 45 מעלות או קרוב ל-50 כבר עכשיו".

אז הפעם אנחנו עם גל החום באירופה - אבל לא כדי לספר כמה חם, אלא כדי לספר מה זה אומר - מה זה אומר מבחינת החוקרים ומה שהם חשבו שיקרה, הטעויות שהם עשו, וגם מה זה אומר מבחינת השינויים שאירופה, ולא רק היא - גם מקום כמו ישראל, יעברו בשנים הקרובות. אורחים: ד"ר עמיר גבעתי וד"ר אורלי אורלי רונן, ראש המעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית ספר פורטר ללימודי הסביבה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת ת"א.

בניגוד לתחזיות האזינו לפודקאסט

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>