בעלי החיים בישראל שעשויים להרוויח משינוי האקלים

בעוד שמשבר האקלים העולמי ועליית הטמפרטורות טומנים בחובם איומים רבים על החי והצומח בישראל, יש כמה בתי גידול מקומיים שדווקא צפויים להרוויח בעקבות המציאות החדשה.

28 אוקטובר 2020
בריכת חורף. תצלום: מאוסף התמונות של אורנה לוטן

כששואלים אדם מהיישוב 'מה אומר לך שינוי אקלים?' מרבית האנשים יגידו: חום בלתי נסבל והצפות אך כששואלים אקולוגים מה אומר להם שינוי אקלים, התשובה כבר הרבה יותר מורכבת וישנם גם היבטים חיוביים לשינוי האקלים ואי אפשר להתעלם מהם.

 

פרופ' אביטל גזית, אקולוג מקווי מים בחוג ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל-אביב, מציג זווית מבט אחרת על השפעת שינוי האקלים על הטבע בישראל. המידע נאסף במסגרת עבודת המסטר של עדי אטקין מביה"ס לסביבה ולמדעי כדור הארץ, אוניברסיטת תל-אביב, שאותה הנחה גזית עם פרופ' הדס סערוני וד"ר ברוך זיו. המחקר בדק איך שינוי האקלים יכול להועיל למערכות אקולוגיות כמו בריכות החורף ולמיני הדו-חיים שחיים בהן.

 

לפי מחקרים, בעקבות שינוי האקלים, מלבד לעלייה בטמפרטורה הגלובלית, צפויה גם עלייה בתכיפות של אירועי מזג אוויר קיצוני. במזרח התיכון בפרט, צפויה הפחתה בכמות המשקעים הכוללת, אך במקביל עלייה בעוצמה של אירועי גשם קיצוניים, שמובילים לשיטפונות. לדברי גזית, רוב הציבור רואה בשיטפון גורם שלילי הגורם לנזק ומסוכן, אך לשיטפון יש גם צד חיובי: הוא הגורם שמסייע לתחזוקת הנחלים הים-תיכוניים, ומשפר את מצבם של האגמים ושל בריכות החורף.

 

מתוך כתבה שפורסמה בynet  לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן.

 

התמונה בראש הכתבה: בריכת חורף.

תצלום: מאוסף התמונות של אורנה לוטן 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>